Barış, kişinin kendi içinde başlar…

Bugünlerde bize hem kilometrelerce uzak, hem de bir o kadar içimizde, derinimizde bir kavram barış..

Toplumumuzda hasretle aradığımız, özlediğimiz barışın her şeyden önce kendimizle ilişkimizdeki yerini düşündünüz mü hiç?

Kendinize nasıl davranıyorsunuz? Kendinizle barışık mısınız, yoksa kendiniz tarafından acımazsızca eleştiriliyor, hata ve zayıflıklarınızı kabullenmede, unutmada ve her şeye rağmen kendinizi affetmede zorlanıyor musunuz? Kendinize yönelttiğiniz öfke, kin ve acımasızlık iç huzurunuza, barışınıza nasıl zarar veriyor, farkına varıyor musunuz?

Kendimize yaklaşımımızın yansımasıdır aslında dışarıdakilere davranışlarımız.. Kendimizi ne kadar iyi anlıyor, şefkat ve sağlıkla yönetebiliyorsak, dış dünyamıza ancak o kadar anlayışlı, sabırlı ve merhametli olabiliriz.

Bu nedenledir ki, hayalini kurduğumuz barışa doğru sağlamca atacağımız ilk adım, kendimizle kuracağımız barıştır.

 

Barış kişiden aileye, aileden dünyaya yayılır.

Gün geçtikçe daha bağımsız, daha bireyci olmaya doğru yol alsak da,  yaradılış olarak birbirimize bağlı kalmaya ihtiyaç duyarız biz insanlar.. Soluduğumuz havadan tutun, yürüdüğümüz yollara, bizi uykusuz bırakan düşüncelerden, gülümsememize sebep hayallerimize.. Benzer şeyleri hisseder, benzer şeyleri deneyimleriz bir çoğumuz.. Düşündüğümüzden çok daha bağlı, bağlantılıyız.

Bu bağların belki de en kuvvetlisidir, ebeveyn-çocuk ilişkisi. Şiddet içeren davranışların anne-babadan çocuğa öğrenme yolu ile aktarıldığı düşünüldüğünde, bunun ters işlemi olan barışçıl davranmayı da çocuklarımıza iletmek elbette mümkün. Unutmayın, nezaket bulaşıcıdır! Aile bireylerinize, arkadaşlarınıza ve hatta yabancılara nezaket içeren, farklılıkları kabul eden davranışlarınızı gören çocuklarınız, başkalarına nazik davranmayı ve insanlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan saygı duymayı içselleştirecektir. Evde fikirleri dinlenen, saygı gören çocuk, dışarıdakilere de bu öğrendiği tutumu aynalayacaktır.

Ailenizi insanlığın birbirine bağlı birçok zincirinin bir parçası olarak hayal edebilirsiniz. Siz çocuklarınıza barışı öğrettikçe ve duruşunuzla, hareketlerinizle ve verdiğiniz kararlarla model oldukça, aile değerleriniz insanlığın daha büyük zincirlerine zamanla katlanarak iletilecek. Doğdukları andan itibaren onlara dokunuşunuz ve öğrettikleriniz, sadece onları değil, şuan ve gelecekte dokunacakları kişileri de şekillendirecek, dönüştürecek.

 

Barışın ve barışçıllığın dalga dalga büyüyeceği ve nesillerce aktarılacağı günlerimize..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir