Rutinleri değiştirmeye ne dersiniz?

Hepimizin hayatında bazı rutinler ve günlük alışkanlıklar vardır. Bazen her gün, bazen de haftada bir kaç defa tekrarladığımız bu davranışlar bize kendimizi iyi hissettirir,zira rutinlerin oluşmasının özünde kendini güvende hissetmek yatar.

Bizim bu hafta için önerimiz rutinlerimizde bazı değişikliklere gitmek, zira kaybedecek bir şeyimiz yok, onlar her zaman orada, istediğimiz zaman onlara geri dönebiliriz 🙂

Peki neden böyle bir öneride bulunuyoruz? Aslında hayatınızdaki bir rutini değiştirmek vücutta başka bir kası çalıştırmak gibi, size farklı bir enerji verirken başka bir bakış açısı da sağlıyor. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki 2 hafta boyunca bazı işleri yapmak için (yazı yazmak,kumanda tutmak, top sektirmek vb.) baskın olarak kullandığınız elinizi değil de diğer elinizi kullandığınızda yoğun duygularınızı (öfke, agresyon) kontrol etmekte daha yetkin hale geliyorsunuz.(http://blog.lumosity.com/self-control/)

Buradan yola çıkarak hayatımızda yapacağımız bazı değişikliklerin de bize yeni bakış açıları kazandırabileceğini ve bununla beraber duygularımızı olumlu yönde etkileyebileceğine inanıyoruz. Denemeye ne dersiniz?

*Bugün kahvenizi daha önce hiç gitmediğiniz bir yerde için

*Evinize/İşinize her gün gittiğiniz yolu değiştirip başka bir yoldan gidin

*Bugüne kadar hiç dinlemediğiniz bir tarzda müzik dinleyin

*Baskın olarak kullandığınız elinizin yerine diğer elinizi de hayatınıza dahil edin

*Sabah sokakta tanımadığınız birine “günaydın” deyin

*”Hayatta giymem” dediğinizi renkte bir kıyafet giyin

*Yemeğinizi tatlandırmak için farklı bir sos kullanın

*Yemek yemek için farklı bir mekana gidin

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir